دای تک

راهنمای انتخاب ویدئو پروژکتور کلاسی

راهنمای انتخاب ویدئو پروژکتور کلاسی

آیا به دنبال یک پروژکتور مناسب برای کلاس آموزشی خود هستید؟ آیا دوست دارید محتواهای تصویری خود را بر روی صفحه نمایش بزرگ نمایش داده و تجربه لذت بخشی برای شاگردان خود رقم بزنید؟ در طول فرآیند خرید ویدئو پروژکتور کلاسی ، تنوع محصولی و وجود مدل‌های بی‌شمار در بازار با طیف گسترده‌ای از مشخصات ممکن است شما را بیشتر گیج کند و حتی ندانید که به دنبال چه چیزی می‌گردید. در این مقاله قصد داریم به راهنمای انتخاب ویدئو پروژکتور کلاسی بپردازیم که به شما کمک خواهد کرد انتخابی بهتر و متناسب با نیاز خود داشته باشید.

راهنمای انتخاب ویدئو پروژکتور کلاسی

زمانی که تصمیم می‌گیرید یک پروژکتور برای مدرسه و کلاس آموزشی خود خریداری کنید، چندین نکته وجود دارند که باید در طول فرآیند خرید آن‌ها را در نظر بگیرید. عمده جامعه هدف برندهای مختلف، مشاغل تجاری و علاقمندان به سینمای خانگی هستند، در نتیجه ممکن است راهنمای خرید ویدئو پروژکتور کلاسی جامعی را پیدا نکنید اما در این بخش تمامی نکات لازم را خدمت شما ارائه خواهیم داد تا با تکیه بر راهنمای خرید ویدئو پروژکتور آموزشی، بهترین خرید را داشته باشید.

امروزه مدارس سراسر دنیا ( مانند کسب و کارهای مختلف) برای ارائه و حتی ویدیوهای تحصیلی، نیاز به پروژکتور کلاسی دارند. این موضوع پس از همه گیری ویروس کرونا اهمیت بیشتری پیدا کرد و تمامی مدارس به خرید پروژکتور برای کلاس‌های خود روی آوردند تا بتوانند با کمک آن کلاس آموزشی با کیفیتی ( حتی از راه دور ) برای دانش آموزان فراهم سازند.

طبیعتا زمانی که تصمیم دارید برای منزل خود یک پروژکتور تهیه کنید، نیاز است به معیارهای مختلفی توجه کنید و این موضوع در مورد پروژکتور آموزشی هم صادق است. معیارهای شما برای خرید پروژکتور آموزشی باید مشخص شده و دستگاهی متناسب با نیاز خود خریداری نمایید تا پس از مدتی مجبور به تعویض آن نشوید.

در پروژکتورهای آموزشی مدرسه به دنبال چه مشخصاتی باشیم؟
در پروژکتورهای آموزشی مدرسه به دنبال چه مشخصاتی باشیم؟

 

در پروژکتورهای آموزشی مدرسه به دنبال چه مشخصاتی باشیم؟

در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ پروژکتورهای مدرسه به طور کلی شامل پروژکتورهای LCD می‌شدند که که به عنوان دستگاه نمایشگر جایگزین دستگاه های تلویزیون CRT (لوله پرتو کاتد) بودند. این پروژکتورها بیشتر برای پخش ویدیوهای آموزشی استفاده می‌شد و اندازه‌ای بزرگتر از تلویزیون داشت تا همه دانش آموزان بتوانند آن محتوای تصویری را مشاهده کنند.

پروژکتورها قابلیت‌های مختلفی دارند و می‌توانند صفحه نمایش رایانه شخصی شما را بر روی یک صفحه نمایش بزرگ نشان دهند. این امر به مدرس کمک خواهد کرد تا پاورپوینت‌ها و اسلایدهای خود را در یک صفحه بزرگ مشاهده کرده و از روی آن به تدریس دروس بپردازد. پس از معرفی پروژکتورهای LCD انواع دیگری از ویدئو پروژکتورهای دیجیتال مانند پروژکتورهای DLP (پردازش نور دیجیتال) و LCoS (کریستال مایع روی سیلیکون) به بازار عرضه شدند که هر سه نوع آن‌ها برای پروژکتورهای تجاری یا سینمای خانگی در دهه های ۲۰۰۰ و ۲۰۱۰ استفاده شد.

پروژکتورهای آموزشی هنوز هم محبوبیت خود را حفظ کرده و حتی به این محبوبیت افزوده شده است. استفاده از پروژکتورها در کلاس باعث می‌شود که محیط یادگیری بسیار پویاتری با حداکثر بهره وری تدریس و افزایش مشارکت دانش آموزان ایجاد شود. به جای اتلاف وقت برای نوشتن اطلاعات روی تخته، اسناد آماده شده را می‌توان برای دانش آموزان نمایش داد تا از اطلاعات آن استفاده نمایند. با توجه به تنوع ویدیو پروژکتورهای موجود در بازار، هنگام خرید پروژکتور مدارس باید به دنبال چه مشخصاتی باشیم؟

موقعیت ایده آل برای صفحه نمایش شما کجاست؟

در طول فرآیند خرید پروژکتور، حتما باید محل نصب صفحه نمایش را مشخص کنید. بیشتر مواقع صفحه نمایش پروژکتور در کنار تخته سیاه یا سفید در جلوی کلاس قرار می‌‌گیرد. گاهی اوقات ممکن است مجبور شوید محل قرارگیری صفحه نمایش و پروژکتور را به دلیل ویژگی‌های سقف، کف، دیوارهای رنگ روشن، نور اتاق، نور خورشید و … طور دیگری تنظیم کنید. همه این سطوح می‌توانند تأثیر منفی بر کیفیت تصویر شده شما داشته باشند زیرا نور محیط بر شدت و وضوح تصویر خروجی تأثیر می‌گذارد.

محل نصب پروژکتور و صفحه نمایش باید به شکلی باشد که پرده‌ها و پنجره‌ها به راحتی بسته شده تا کمترین نور به تصویر برخورد کند. بهترین راه این است که فضای کم نور مناسب برای پروژکتور ایجاد کنید تا در بهترین حالت خود به نمایش تصاویر بپردازد. داشتن کف، سقف یا دیوارهای تیره به کاهش میزان نور بازتابی که به صفحه و تصویر شما می‌تابد کمک خواهد کرد.

پروژکتور را کجا قرار می‌دهید؟

مکان ایده‌آل پروژکتور باید جایی باشد که دانش‌آموزان نتوانند به طور تصادفی یا عمدی نور دستگاه را در حین پخش تصاویر مسدود کنند. حرکات دانش آموزان می‌تواند مستقیماً باعث ایجاد مشکلاتی در دید پروژکتور شود. اجازه ندهید آن‌ها به لنز پروژکتور نگاه کنند زیرا برای چشم مضر است. برای پیش گیری از بروز هر گونه اتفاقی، باید پروژکتور را به گونه‌ای قرار دهید که ایمنی دانش آموزان را تحت شعاع قرار نداده و تا حد امکان دور از دسترس آن‌ها باشد. بهترین راه‌حل این است که پروژکتور را بر روی سقف نصب نمایید. با انجام این کار پروژکتور از دسترس دانش آموزان شما خارج می‌شود.

راهنمای انتخاب ویدئو پروژکتور کلاسی
راهنمای انتخاب ویدئو پروژکتور کلاسی

 

چگونه در هنگام خرید پروژکتور کلاسی بهترین انتخاب را داشته باشید؟

باید از دو معیار اصلی استفاده کنید؛ کیفیت پروژکتور نسبت به هزینه‌ای که برای آن پرداخت می‌کنید. این عمل متعادل‌سازی را می‌توان تقریباً برای هر چیزی که می‌خرید اعمال کرد اما در مورد پروژکتورها هرچه قیمت آن مقرون ‌به ‌صرفه‌تر باشد بهتر است، به‌ویژه با توجه به بودجه کم مدارس دولتی و کلاس‌های آموزشی. همچنین باید بدانید که پروژکتور باید چقدر از صفحه نمایش فاصله داشته باشد.

البته نباید تنها هزینه را ملاک قرار دهید زیرا گاهی اوقات پروژکتورهای ارزان نمی‌توانند خواسته‌های شما را برآورده سازند. برای کلاس های درس می‌توانید از یک پروژکتور LCD استفاده کنید تا یک پروژکتور DLP یا LCoS گرانتر که معمولا برای سینمای خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. LCD یک نوع آزمایش شده و واقعی از پروژکتور است که تصاویری با وضوح ۱۰۸۰ را پخش کرده و به دلیل مقرون به صرفه بودن، از بهترین گزینه‌ها به شمار می‌روند.

روشنایی پروژکتور

هر چه محیط روشن‌تر باشد، پروژکتور به شدت روشنایی بیشتری نیاز دارد. شدت روشنایی از جمله معیارهای بسیار مهم در هنگام خرید انواع پروژکتورها به شمار رفته و باید حتما در طول فرآیند خرید آن را در نظر بگیرید.یک پروژکتور با خروجی نور تا ۵۰۰۰ لومن تضمین می‌کند که نیازی به تاریک کردن فضاهای آموزشی نیست و دانش آموزان می‌توانند بدون هیچ مشکلی، یادداشت برداری انجام دهند اما چنانچه شدت روشنایی پروژکتور پایین باشد، احتمالا هر بار برای یادداشت کردن مطلبی نیاز به روشن کردن لامپ پیدا خواهید کرد.

وضوح پروژکتور

در راهنمای انتخاب ویدئو پروژکتور کلاسی نمی‌توان موضوع مهمی مانند وضوح پروژکتور را نادیده گرفت. هرچه وضوح پروژکتور خریداری شده بالاتر باشد، کیفیت تصویر بهتر است. رزولوشن یا وضوح تصویر به پیکسل‌هایی اشاره دارد که یک تصویر را تشکیل می‌دهند. طبیعی است که هر چه تعداد پیکسل‌ها بیشتر باشد، تصویر با جزئیات بیشتری به نمایش گذاشته خواهد شد و این امر در مورد نمایش متون در کلاس درس، اهمیت خود را نشان می‌دهد. اگر نیاز به نمایش محتوا و تصاویر با جزئیات خاص دارید، باید پروژکتوری استفاده کنید که وضوح تصویر بالایی داشته باشد. وضوح تصویر به اندازه شدت روشنایی اهمیت داشته و کیفیت کلاس شما را تعیین خواهد کرد.

برای انتخاب وضوح تصویر مناسب، اندازه کلاس را باید در نظر گرفت. اگر کلاس آموزشی شما در یک سالن بزرگ برگزار می‌شود، به پروژکتوری با رزولوشن بالا نیاز دارید اما چنانچه قصد دارید از پروژکتور در یک محیط کلاسی ساده استفاده نمایید، پروژکتورهای معمولی با وضوح تصویر استاندارد پاسخگوی نیاز شما خواهند بود.

نسبت کنتراست تصویر

یکی دیگر از معیارهای مهم در انتخاب پروژکتور، نسبت کنتراست تصویر است. نسبت کنتراست تفاوت بین تاریک‌ترین و روشن‌ترین قسمت تصویر را به نمایش گذاشته و هر چه میزان آن بالاتر باشد، وضوح تصویر بهتر خواهد بود. به طور مثال یک پروژکتور با کنتراست ۳۰۰۰۰:۱ نشان می‌دهد که روشن‌ترین قسمت تصویر، ۳۰۰۰۰ برابر روشن‌تر از قسمت تاریک آن است.

نسبت ابعاد تصویر پروژکتور

استاندارد کلی ویدیو پروژکتورها ابعاد تصویری ۱۶:۹ است که تصویری مستطیل شکل را نمایش داده و ابعاد تصویر ۴:۳ خروجی تقریبا مربعی شکل دارد. البته در تنظیمات پروژکتور معمولا می‌توان این گزینه را تغییر داد اما بهتر است حالت اورجینال آن ابعاد استاندارد و کاربردی باشد.

نوع اتصالات ویدیو پروژکتور آموزشی

از آنجایی که در کلاس درس ممکن است نیاز به اتصال انواع دستگاه‌ها به پروژکتور احساس شود، باید اتصالات پروژکتور را هنگام خرید بررسی کنید. درگاه خروجی VGA و HDMI در اکثر پروژکتورها موجود بوده که این دو تا حد زیادی خواسته مراکز آموزشی را برآورده می‌کند. خروجی صدا هم در تمامی پروژکتورها موجود است.

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور آموزشی برای مدارس
راهنمای خرید ویدئو پروژکتور آموزشی برای مدارس

 

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور آموزشی برای مدارس

علاوه بر معیارهای ذکر شده در بخش قبلی، چند گزینه دیگر هم وجود دارند که در نظر گرفتن آن‌ها کمک زیادی به شما خواهد کرد.

 • میزان زوم لنز پروژکتور

زوم لنز یک ویژگی بسیار مفید است که به شما این امکان را می‌دهد تا اندازه تصویر ارائه شده را بدون ایجاد اختلال در کل تنظیمات کلاس یا حرکت فیزیکی پروژکتور، تنظیم کرده و تغییر دهید. وجود این قابلیت سبب شده که نصب پروژکتور انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد و بدون هیچ مشکلی بتوان تغییراتی در اندازه تصویر ارائه شده ایجاد کرد.

 • اتصالات بی سیم پروژکتور

اتصال بی سیم پروژکتور امکان اشتراک‌گذاری اطلاعات از منابع مختلف و از طریق اینترنت را فراهم ساخته و تجربه آموزشی و یادگیری بسیار بهتری را ایجاد می‌کند. این ویژگی، یک ویژگی امنیتی مفید است زیرا به کاربر در مورد حذف پروژکتور هشدار داده و همچنین می‌تواند کاربر را در مورد نیازهای تعمیر و نگهداری آگاه کند.

 • بدون لامپ یا مبتنی بر لامپ

معرفی پروژکتورهای بدون لامپ صنعت پروژکتور را متحول کرده و هزینه‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش داده است. پروژکتورهای مبتنی بر لامپ ( که مدل قدیمی هستند) با استفاده از لامپی کار می‌کردند که هر ۵۰۰۰ ساعت یکبار تعویض می‌شد. این مدل از پروژکتورها هزینه‌های اضافی مربوط به لامپ و همچنین نیروی کار مربوط به تعویض لامپ را به همراه داشت. پروژکتور مدرن بدون لامپ انرژی کمتری مصرف می‌کند (در برخی موارد تا ۵۰٪ کمتر) و حداقل تعمیر و نگهداری با افزایش کیفیت را دارد.

 • آموزش چند رسانه‌ای

برخی از برندهای مطرح، برنامه هایی را بر روی پروژکتور خود ارائه می‌دهند که امکان اتصال تبلت، تلفن هوشمند یا لپ تاپ به پروژکتور را فراهم باشد تا انواع محتوا را در کلاس درس نمایش قابل نمایش باشند.

خرید پروژکتور آموزشی

در راهنمای انتخاب ویدئو پروژکتور کلاسی سعی کردیم همه نکات ضروری در این رابطه را بررسی کنیم. اگر مطالعات لازم جهت خرید پروژکتور را انجام دادید، بهتر است در مورد فروشگاه‌های قابل اعتماد نیز تحقیق کنید تا مطمئن شوید که بهترین پروژکتور موجود را مطابق با محدودیت‌های بودجه و نیازهای خاص پروژکتور خود دریافت می‌کنید. فروشگاه دای‌تک با سال‌ها فعالیت در این زمینه و با وجود انواع مختلف محصول، می‌تواند بسته به نیاز شما، بهترین پروژکتور را در اختیارتان قرار دهد. برای مشاوره می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه مشورت کرده و با توجه به بودجه و شرایط کلاس، پروژکتوری ایده‌آل را خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • Price
 • Add to cart
 • Attributes
 • Additional information
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping
× واتساپ