دای تک

بهترین راهنمای خرید ویدئو پروژکتور در سال ۲۰۲۲

بهترین راهنمای خرید ویدیو پروژکتور در سال 2022

آیا دوست دارید فیلم و سریال یا مسابقات ورزشی را در اندازه‌ای بزرگ ببینید؟ یک ویدئو پروژکتور می‌تواند تجربه‌ای لذت بخش برای شما رقم زند. پروژکتورهای سینمای خانگی برای اتاق نشیمن شما یا اتاق مهمانی مناسب هستند و محتواهای تصویری مورد نظر شما را با کیفیت خوب بر روی صفحه نمایش بزرگ خود به تصویر خواهند کشید. DLP یا ۳LCD و  WUXGA و Full HD یا ۴K، نسبت کنتراست، تغییر لنز از جمله مواردی است که در دنیای پروژکتورها باید درک درستی از آن‌ها داشته باشید. در ادامه همراه ما باشید تا راهنمای خرید ویدئو پروژکتور را خدمت شما ارائه دهیم.

ویدئو پروژکتور چیست؟

پروژکتور وسیله‌ای است که در اکثر موسسات آموزشی، ادارات و یا مراکز تفریحی یافت می‌شود و حتی امروزه در منزل بسیار از افراد یک سینمای خانگی مجهز به ویدیو پروژکتور خواهیم دید. پروژکتور بخشی از تجهیزات فناوری اطلاعات بوده و وظیفه نمایش تصاویر با وضوح بالا را بر عهده دارد. پروژکتورها می‌توانند به صورت دائمی بر روی سقف نصب شده و یا از نوع قابل حمل آن در مکان‌های مختلف استفاده کرد.

انواع ویدئو پروژکتور

پروژکتورهای ۳LCD و DLP دو نوع پرکاربرد ویدیو پروژکتور هستند که کاربرد زیادی دارند. پروژکتورهای ۳LCD بر نمایشگر کریستال مایع متکی است که در آن پرتوهای نور به لایه‌های قرمز، آبی و سبز هدایت شده و در مرحله بعد پرتوهای فیلتر شده نور به آینه‌ها برخورد می‌کنند. سپس هر سه رنگ با هم ترکیب شده و محتوایی را به تصویر می‌کشند که از طریق عدسی روی دیوار پخش می‌شود.

DLP مخفف Digital Light Processing بوده و در آن‌ها نور بی رنگ توسط فیلتر رنگ می‌شود. نور از لامپ بر روی یک “چرخ رنگ” در حال چرخش فرستاده می‌شود. این چرخ رنگ گرد و به شکل یک تکه کیک و رنگ‌های متفاوت (آبی، قرمز، سبز) است که هر بار یک رنگ را ارسال می‌کند. پرتو نور رنگی به تراشه DMD برخورد کرده که این تراشه به تعداد زیادی از آینه‌های ریز و متحرک مجهز شده است. با هر تغییر رنگ توسط چرخ رنگ چرخان، آینه‌ها به گونه‌ای در یک راستا قرار می‌گیرند که نور رنگی به محل مورد نظر هدایت شود. به دلیل تغییرات سریع رنگ، مغز رنگ‌هایی را که در واقع یکی پس از دیگری پخش می‌شوند را در یک تصویر می‌بیند.

همانطور که ذکر شد ویدیو پروژکتورها با فناوری‌های مختلفی ساخته می‌شوند که هر کدام از آن‌ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. پروژکتورهای ۳LCD می‌توانند انتقال نور به تاریکی را به خوبی نمایش دهند اما از آنجایی که این دسته از پروژکتورها به حداقل نور معینی وابسته هستند. با وضوح بالا مشکل دارند. پروژکتورهای DLP در نمایش تصاویر با وضوح بالا بهتر عمل می‌کنند زیرا می‌توانند تاریکی را به سادگی با رنگ نکردن پرتو نور نشان دهند. البته لازم به ذکر است که این دسته از پروژکتورها با تغییرات سریع رنگ مشکل دارند، که برای مثال در فیلم‌ها معمول است.

انواع ویدئو پروژکتور

مزایا و معایب ویدئو پروژکتور

پروژکتور مانند هر دستگاه دیگری دارای مزایا و معایب خاص خود است که البته در نهایت تعداد مزایای زیادی آن سبب شده کاربران زیادی جذب این دستگاه شوند. در این بخش از راهنمای خرید ویدئو پروژکتور به طور مختصر به بیان مزایا و معایب ویدیو پروژکتور خواهیم پرداخت.

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور : مزایای پروژکتورها

 • اولین مزیتی که می‌توان برای پروژکتورها بیان کرد، انعطاف پذیری آن‌ها در ایجاد تصاویر بزرگ است. شما نمی‌توانید تصویر یک لپ تاپ یا تلویزیون را تغییر دهید، اما اندازه تصویر ویدیو پروژکتور قابل تغییر بوده و می‌توان یک فیلم را با اندازه‌ای بسیار بزرگتر از لپ تاپ بر روی صفحه نمایش مشاهده کرد که طبیعتا لذت آن را چندین برابر می‌سازد.
 • پروژکتورها خستگی چشم را تا حد زیادی کاهش می‌دهند. تصور کنید که در تلاش هستید یک نوشته را از روی صفحه لپ تاپ یا تلویزیون بخوانید، ممکن است فونت آن به حدی ریز باشد که مجبور شوید به چشم خود فشار وارد کنید اما این مشکل در پروژکتورها وجود نخواهد داشت. از آنجایی که نوشته‌ها در پروژکتور چندین برابر می‌شود، نیازی ندارید به چشم خود فشار وارد کرده و در نتیجه خستگی آن تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.
 • پروژکتورها قابل حمل هستند. شما نمی‌توانید یک تلویزیون بزرگ را برداشته و به راحتی آن را بین منزل و محیط کار خود جابجا کنید زیرا احتمال ورود اسیب به آن وجود دارد و از سمت دیگر وزن زیادی هم دارد اما در پروژکتورها این محدویت وجود ندارد. شما می‌توانید پروژکتور قابل حمل را به راحتی از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل کرده و بدون هیچ مشکلی از آن در مکان‌های مختلف استفاده نمایید.
 • سبک وزنی پروژکتورها هم از جمله مزایای مهم آنهاست که حمل و نقل پروژکتورها را نیز راحت‌تر کرده است.
 • پروژکتورها انعطاف پذیری زیادی در محل نصب دارند و فضای زیادی از منزل را اشغال نخواهد کرد. شما می‌توانید پروژکتور را بر روی سقف نصب کرده و یا آن را بر روی سه پایه یا قفسه قرار دهید.

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور : معایب پروژکتورها

در کنار مزایای بسیار خوب ویدیو پروژکتورها، چند مشکل کوچک هم وجود دارد که ممکن است برای برخی از افراد معایب بزرگی به شمار روند.

 • برای اینکه پروژکتور به حداکثر توانایی خود برسد، باید اتاق تاریک باشند. پروژکتورها دارای یک ویژگی به نام شدت روشنایی هستند که در کیفیت تصویر نقش مهمی را ایفا می‌کند. پروژکتورهایی با شدت روشنایی متوسط نیاز به محیطی تاریک یا نیمه تاریک دارند تا به حداکثر کارایی خود برسند و این موضوع برای اتاق‌های نورگیر بزرگ، سخت خواهد بود که البته با صرف هزینه بیشتر می‌توان پروژکتورهایی با شدت روشنایی متفاوت تهیه کرد تا در هر نوری قابل به تولید تصاویر با کیفیت باشند.
 • برای داشتن بهترین کیفیت صدا در اتاقی که پروژکتور نصب می‌شود، نیاز به یک سیستم صوتی جداگانه دارید. برخی از پروژکتورها دارای بلندگوی داخلی هستند اما کیفیت آن‌ها زیاد بالا نیست و مجبور هستید در کنار پروژکتور، از بلندگوهای جانبی استفاده نمایید.
 • شاید نصب پروژکتور در سقف برای برخی از افراد چالش برانگیز باشد. برای نصب پروژکتور در سقف بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید تا دستگاه در بهترین جای ممکن قرار گیرد.

آیا ویدئو پروژکتور خوب است؟

ویدیو پروژکتور در بین افراد علاقمند به سینما و انجام بازی‌های تلویزیونی محبوبیت زیادی پیدا کرده است و به طور گسترده از آن در کلاس‌های درسی هم استفاده می‌شود. با توجه به مزایای بی شماری که یک پروژکتور با خود به همراه دارد، می‌توان آن را یک جایگزین ایده‌آل برای تلویزیون در نظر گرفت. ویدیو پروژکتورها تصویری بزرگ به نمایش خواهند گذاشت که این تصویر باعث دید بهتر نسبت به فیلم، جزئیات یک ارائه، متون یک نوشته و … خواهد شد. علاوه بر آن پروژکتور را می‌توانید از یک اتاق به اتاق دیگر منتقل کرده و حتی از نوع پرتابل آن برای مکان‌های مختلف استفاده نمایید که این قابلیت در تلویزیون‌ها وجود ندارد.

البته به طور کلی اینگونه نیست که بین تلویزیون و پروژکتور حتما باید یکی را برای منزل خود تهیه کنید. این دو در کنار هم می‌توانند مفید باشند البته اگر برای هزینه‌ خرید مشکل زیادی ندارید. اگر در طول روز دائما به اخبار گوش داده و نمی‌توانید تلویزیون خود را خاموش کنید، استفاده از پروژکتور گزینه مقرون به صرفه‌ای نخواهد بود زیرا حداقل چند ساعت در روز باید به دستگاه خود استراحت دهید. علاوه بر آن لامپ پروژکتورها دارای طول عمر مشخصی است که پس از پایان آن، باید لامپ را تعویض نمایید. در بهترین حالت می‌توانید یک پروژکتور برای تماشای فیلم‌ها، سریال‌ها، مسابقات ورزشی، بازی و .. داشته باشید و در عین حال یک تلویزیون برای گوش دادن به اخبار تهیه کنید.

به طور کلی پروژکتور یک تغییر اساسی در تجربیات فیلم و سریال شما ایجاد خواهد کرد و کمتری کسی است که علاقه‌ای به تماشای فیلم‌های مورد علاقه خود در یک صفحه نمایش بزرگ نداشته باشد، خصوصا اگر این پروژکتور با یک سیستم صوتی قوی ترکیب شده باشد.

آیا ویدئو پروژکتور خوب است؟ راهنمای خرید ویدئو پروژکتور
آیا ویدئو پروژکتور خوب است؟ راهنمای خرید ویدئو پروژکتور

پرده مناسب برای ویدئو پروژکتور کدام است؟

همانطور که از نام پرده ویدیو پیداست، وظیفه نمایش تصاویر بر عهده آن است که اغلب به رنگ سفید تولید می‌شود. رنگ‌ها توسط پروژکتور به سمت پرده ارسال شده و بر روی آن نقش می‌بندد تا ببینده قادر به مشاهده تصویر دریافتی باشد. برخی از کاربران به جای تهیه پرده از دیوار سفید استفاده می‌کنند که نتیجه خوبی هم دارد اما برای به حداکثر رسیدن کیفیت تصویر، خرید یک پرده مناسب گزینه بسیار خوبی خواهد بود.

پرده‌های پروژکتور در انواع مختلفی تولید و روانه بازار می‌شوند که بسته به سلیقه خود می‌توانید یکی از آن‌ها را خریداری نمایید.

 • پرده پروژکتور با قاب ثابت: این نوع از پرده‌ها بهترین تجربه را برای افرادی رقم خواهد زد که از پروژکتور در سینمای خانگی خود استفاده می‌کنند. البته از پرده پروژکتور ثابت برای تدریس هم استفاده می‌شود اما معمولا در سینماهای خانگی محبوبیت بیشتری دارند.
 • پرده پروژکتور دیواری: احتمالا تا به امروز این نوع پرده پروژکتور را از نزدیک دیده باشید. این پرده بر روی دیوار نصب شده و قابلیت جمعیت شدن دارند به همین دلیل در دانشگاه‌ها یا مراکز آموزشی آن را بالای تخته سیاه نصب می‌کنند تا پر از هر بار استفاده بتوان آن را جمع کرد.
 • پرده پروژکتور موتوری یا برقی: این پرده‌ها کاملا مشابه پرده پروژکتور دیواری هستند با این تفاوت که با کمک یک ریموت کنترل می‌توان آن‌ها را باز یا بسته کرد. عمده کاربرد این دسته از پرده‌ها در سالن‌های بزرگ آمفی تئاتر است.
 • پرده پروژکتور قابل حمل: این دسته از پرده‌های پروژکتور بر روی پایه قرار گرفته و به راحتی می‌توان آن را جمع و به مکان دیگری منتقل کرد.

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور : نکات مهم در خرید ویدئو پروژکتور

اولین چیزی که هنگام خرید پروژکتور باید از خود بپرسید این است که می‌خواهید از پروژکتور خود برای چه کاری استفاده کنید. هر کاربردی معیارهای بسیار متفاوتی را به همراه دارد که باید هنگام خرید پروژکتور در نظر بگیرید. اساساً ما بین پروژکتورهای مورد استفاده در خانه و پروژکتورهای مورد استفاده در مشاغل تفاوت قائل می‌شویم. در این بخش از راهنمای خرید ویدئو پروژکتور به معرفی نکاتی خواهیم پرداخت که در طول خرید باید حتما آن‌ها را بررسی نمایید.

استفاده از پروژکتور در سینمای خانگی یا اتاق نشیمن

برای سینمای خانگی خصوصی، ما یک پروژکتور با وضوح ۱۶:۹ را توصیه می‌کنیم زیرا اکثر فیلم‌ها با فرمت ۱۶:۹ در دسترس هستند. پروژکتورهای فول اچ دی (۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل) این وضوح را ارائه داده و جز پر فروش‌ترین پروژکتورهای بازار هستند. البته در حال حاضر تعداد قابل توجهی از پروژکتورهای سینمای خانگی کیفیتی را ارائه می‌دهند که برای تماشای فیلم‌های BluRay 4K یا بازی با جدیدترین کنسول‌های بازی مناسب هستند.

برای اینکه رنگ‌ها در صفحه به خوبی نمایش داده شوند، پروژکتور سینمای خانگی شما باید نسبت کنتراست حداقل ۱۰۰۰۰:۱ داشته باشد. روشنایی که برای پروژکتور خود نیاز دارید به روشنایی محیط بستگی دارد. اگر اتاقی که پروژکتور را در آن قرار می‌دهید، می‌تواند کاملاً تاریک شود، روشنایی تقریباً ۱۵۰۰ انسی لومن کافی است. اگر نور محیطی بالایی در محل زندگی شما وجود دارد، حداقل ۳۰۰۰ لومن مورد نیاز است.

برای اینکه پروژکتور بتواند فیلم‌های Blu-ray را با وضوح بالا پخش کند، پروژکتور به اتصال HDMI یا اتصال DVI با قابلیت HDCP نیز نیاز دارد. میزان نویز پروژکتور به ویژه در سینمای خانگی یک معیار مهم است. اگر می‌خواهید نهایت لذت را از فیلم‌ها لذت ببرید، یک پروژکتور زیر ۳۰ دسی بل انتخاب مناسبی برای شماست.

بهترین راهنمای خرید ویدیو پروژکتور در سال 2022
بهترین راهنمای خرید ویدیو پروژکتور در سال ۲۰۲۲

کنتراست ویدیو پروژکتور

نسبت کنتراست حداکثر تفاوت در نقاط سیاه و سفید تصویر را بیان می‌کند. به طور مثال با مقدار کنتراست ۱۰۰۰:۱، روشن‌ترین نقطه هزار برابر روشن‌تر از تاریک‌ترین نقطه تصویر است. هر چه کنتراست یک پروژکتور بیشتر باشد، تصویر نمایش داده شده واضح‌تر و طبیعی‌تر به نظر می‌رسد. میزان کنتراست مناسب برای پروژکتور، به کاربرد و روشنایی محیط بستگی دارد. کنتراست بالا به ویژه برای پروژکتورهای سینمای خانگی به منظور ایجاد سیاهی عمیق بسیار مهم است. حتی در اتاق‌های تاریک‌تر، پروژکتورهای با کنتراست بالا می‌توانند رنگ‌های زنده و واقعی را تولید کنند. اگر می‌خواهید از پروژکتور خود عمدتاً در نور روز استفاده کنید، کنتراست نقش فرعی ایفا می‌کند. اما هر پروژکتور باید نسبت کنتراست حداقل ۵۰۰۰:۱ داشته باشد.

وضوح و فرمت پروژکتور

رزولوشن تعداد پیکسل‌هایی است که یک تصویر را تشکیل می‌دهند. هر چه رزولوشن بالاتر باشد، تراکم پیکسل بالاتر و تصویر واضح تر است. وضوحی که برای پروژکتور خود نیاز دارید به کاربرد مورد نظر و منبع تصویر بستگی دارد. از آنجایی که ما در حال حاضر به کیفیت تصویر با وضوح بالا در دستگاه های تلویزیون و مانیتورهای رایانه شخصی عادت کرده‌ایم، باید با پروژکتوری با وضوح حداقل Full HD شروع کنید. اگر انتظار دارید تصویری کاملاً واضح داشته باشید، باید از پروژکتور Full HD (1920 در ۱۰۸۰ پیکسل) استفاده کنید. یک پروژکتور فول اچ دی نیز برای گیمرهای دارای PS4 یا XBox 360 انتخاب مناسبی است. در بخش سینمای خانگی از پروژکتورهای  ۴K با وضوح ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ پیکسل استفاده می‌کنند که باعث لذت بیشتر در تماشای فیلم خواهند شد. موضوع دیگری که باید در راهنمای خرید پروژکتور به آن اشاره کنیم، فرمت یا اندازه تصویر است. برخی از پروژکتورها فرمتی ۱۶:۹ داشته و تصویری مستطیلی شکل دارند که گزینه مناسبی برای تماشای فیلم به شمار می‌روند.

میزان صدا پروژکتور

بسته به کاربرد، سطح نویز یک پروژکتور کم و بیش نقش مهمی را ایفا می‌کند. برای اینکه بتوانید در یک شب سینمای خانگی از فیلم خود لذت ببرید یا در حین ارائه با صدای بلند پس زمینه اذیت نشوید، پروژکتور نباید بیش از ۳۰ دسی بل تولید کند. هر چه پروژکتور بزرگتر باشد، صدای کمتری دارد.

همانطور که اشاره شد پروژکتورهای سینمای خانگی تمایل به دستیابی به مقادیر زیر ۳۰ دسی بل دارند. یک پروژکتور کوچک و قابل حمل معمولا کمی بلندتر است. شدت نور نیز نقش مهمی دارد. هر چه نور پروژکتور بیشتر باشد، صدای آن بیشتر می‌شود. این به این دلیل است که لامپ‌های روشن نیاز به خنک کننده بیشتری دارند. علاوه بر صدا، فرکانس فن نیز بر آزار دهنده بودن نویز تأثیر می‌گذارد، بنابراین مقدار dB همیشه مستقیماً قابل مقایسه نیست.

پروژکتور شما باید کدام عملکردها را داشته باشد؟

بسته به نحوه استفاده از پروژکتور این عملکردها می‌توانند متفاوت باشند اما به طور کلی حضور قابلیت‌های زیر در یک پروژکتور مفید خواهد بود.

 • زوم اپتیکال: زوم ۲ برابری برای انعطاف پذیری زیاد در پروژکتورهای سینمای خانگی مفید است مخصوصا اگر نتوان فاصله بهینه تا صفحه نمایش را ایجاد کرد.
 • تغییر لنز: با کمک قابلیت های لنز می‌توانید تصویر را به صورت افقی و عمودی بدون کج کردن پروژکتور حرکت دهید.
 • تصحیح کیستون: به طور عادی تصویر باید مستطیلی شکل باشد اما اگر در برخی شرایط این تصویر دچار مشکل شود، به آن کیستون یا تصویر ذوزنقه‌ای می‌گویند. اگر ویدیو پروژکتور قابلیت lens shift را داشته باشید، برای تصحیح تصویر دچار هیچ مشکلی نخواهید شد.
پروژکتور شما باید کدام عملکردها را داشته باشد؟
پروژکتور شما باید کدام عملکردها را داشته باشد؟

اتصالات، رابط‌های آنالوگ یا دیجیتال؟

هنگام بررسی اتصالات یک پروژکتور، باید در نظر بگیرید که می‌خواهید پروژکتور خود را به کدام دستگاه‌ها وصل کنید. باید بین رابط‌های آنالوگ و دیجیتال تمایز اساسی قائل شد. اتصالات آنالوگ شامل ورودی های VGA، S-Video، ویدیوی کامپوزیت یا کامپوننت است. هنگامی که صحبت از اتصالات آنالوگ به میان می‌آید، اتصال VGA بیشترین احتمال استفاده را دارد. اتصالات دیجیتال HDMI، DislayPort و DVI هستند که از بالاترین کیفیت برخوردار بوده و امروزه کاربرد زیادی هم دارند. شما باید با هر خرید یکی از سه اتصال را در نظر بگیرید تا برای شرایط فعلی آماده شوید. تفاوت اصلی بین استانداردها این است که DVI فقط برای انتقال تصویر مناسب است، در حالی که صدا از طریق HDMI و DisplayPort نیز قابل انتقال است.

لامپ‌های پروژکتور چه قیمتی دارند؟

هنگام خرید پروژکتور به هزینه‌های احتمالی تعویض برای لامپ‌های جایگزین توجه کنید. طول عمر یک لامپ معمولا بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ ساعت است. در پروژکتورهای سیار عمر لامپ به دلیل طراحی متفاوت بسیار کمتر بوده و حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ ساعت است. اگر هر روز از پروژکتور استفاده می‌کنید و می‌خواهید هزینه‌های تعمیر و نگهداری را تا حد امکان پایین نگه دارید، یک پروژکتور هیبریدی LED یا لیزری LED که می‌تواند تا ۲۰۰۰۰ ساعت بدون تعویض لامپ دوام بیاورد انتخاب خوبی خواهد بود.

در جستجوی پروژکتور هستید؟

امیدواریم راهنمای خرید ویدئو پروژکتور برای شما مفید بوده باشد. اگر تصمیم به خرید پروژکتور دارید، می‌توانید با کارشناسان ما مشورت کرده و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید. در صفحه پروژکتورها بسته به عملکرد هر دستگاه، می‌توانید آن‌ها را فیلتر کرده و مشخصات درج شده در صفحه را مشاهده فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • Price
 • Add to cart
 • Attributes
 • Additional information
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping
× واتساپ