دای تک

فاصله استاندارد ویدئو پروژکتور از دیوار چقدر است؟

محاسبه فاصله استاندارد ویدئو پروژکتور

فرقی نمیکند که ویدئو پروژکتور خانگی دارید یا در اداره از آن استفاده میکنید به هر حال یکی از بزرگترین چالش‌هایی که در فرآیند نصب ویدیو پروژکتور برای بسیار از افراد ایجاد می‌شود، محاسبه فاصله استاندارد ویدئو پروژکتور است که در نگاه اول کمی پیچیده به نظر می‌رسد. برای محاسبه این فاصله باید اندازه تصویر را در نظر گرفت زیرا نقش مهمی در تعیین نتیجه خواهد داشت. پیش از بررسی روش‌های محاسبه فاصله استاندارد ویدئو پروژکتور، ابتدا توضیح مختصری از اندازه تصویر بیان خواهیم کرد تا درک بهتری از این روش محاسبه داشته باشید.

اندازه استاندارد تصویر چگونه محاسبه می‌شود؟

برای اینکه اندازه تصویر مناسبی برای اتاق پیدا کنید، باید فاصله خود از دیوار را به ۲ و ۱٫۵ تقسیم نمایید تا قطر تصویر مشخص شود. اعداد نهایی کمترین و بیشترین اندازه مناسب را به شما نشان می‌دهند. اندازه تصویر می‌تواند تا ۳۰ درصد بیشتر یا کمتر از این اعداد باشد و در خارج از این چارچوب، انتخاب مناسبی به شمار نمی‌رود. اجازه دهید با یک مثال دوباره راه محاسبه اندازه تصویر را بررسی کنیم.

فرض کنید فاصله صندلی شما تا دیوار روبه‌رو شش متر است. با تقسیم شش متر بر ۲ و ۱٫۵، اعداد ۳ و ۴ متر بدست می‌آیند که تعیین کننده قطر تصویر هستند. اگر این اعداد را به اینچ تبدیل کنید، فاصله‌ای ۱۲۰ تا ۱۵۰ اینچ خواهید داشت و با اعمال ۳۰ درصد بیشتر و کمتر، می‌توانید هر صفحه نمایشی بین ۹۰ تا ۲۰۰ اینچ را برای اتاق خود خریداری نمایید.

فاصله ویدئو پروژکتور تا پرده نمایش

برای داشتن بهترین تجربه از پروژکتور، محاسبه فاصله استاندارد ویدئو پروژکتور اهمیت زیادی داشته و این عدد نشان می‌دهد که دستگاه شما باید چقدر از پرده نمایش فاصله داشته باشد. هر چه ویدیو پروژکتور را از دیوار دور کنید، تصویر نهایی بزرگتر خواهد بود. فاصله نصب هر ویدیو پروژکتور بسته به معیارهای مختلفی، مشخص می‌شود زیرا اگر چندین پروژکتور را در یک فاصله از دیوار قرار دهید، اندازه تصویر متفاوتی بدست خواهید آورد که به ویژگی‌های پروژکتور و مشخصات آن وابسته است.

فاصله پرده نمایش از ویدئو پروژکتور چقدر باشد؟

برای محاسبه فاصله پرده نمایش از ویدیو پروژکتور لازم است نسبت پرتاب ویدئو پروژکتور را بدانید. این معیار با کمک دو عدد (به طور مثال به صورت ۲٫۵:۱) نوشته می‌شود. وقتی ویدیو پروژکتوری دارای نسبت پرتاب ویدئو ۲٫۵:۱ است، بدان معناست که به ازای هر دو و نیم متر فاصله دستگاه از دیوار، تصویری با عرض ۱ متر نمایش داده خواهد شد. اگر همین ویدیو پروژکتور را در فاصله پنج متری از دیوار قرار دهید، تصویری با عرض ۲ متر ارائه می‌دهد. دقت داشته باشید در ویدیو پروژکتورهایی که مجهز به قابلیت زوم هستند، نسبت پرتاب ویدئو در یک بازه مشخص می‌شود. همانطور که اشاره شد برای محاسبه دقیق این فاصله، باید چندین ملاک را در نظر بگیرید که در بخش بعدی به طور کامل آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

محاسبه فاصله استاندارد ویدئو پروژکتور
محاسبه فاصله استاندارد ویدئو پروژکتور

محاسبه فاصله نصب ویدئو پروژکتور ها به صورت دستی

پیش از اینکه به بیان روش محاسبه این فاصله بپردازیم، ابتدا بهتر است با مفهوم throw distance آشنا شوید. برد پروژکتور یا فاصله پرتاب آن به حداکثر مسافتی گفته می‌شود که پروژکتور در مقابل صفحه نمایش قرار می‌گیرد؛ البته بدون آنکه درخشش و کیفیت تصویر دچار افت شود. هر چه میزان برد تصویر بیشتر باشد، اندازه نهایی صفحه نمایش هم بزرگ‌تر خواهد بود که در ابزارهای محاسبه انلاین می‌توانید آن را به صورت دستی تغییر دهید.

سایت projectorcentral محاسبه فاصله استاندارد ویدئو پروژکتور را راحت کرده است. این سایت ابزاری برای محاسبه فاصله پروژکتور از دیوار ارائه می‌دهد که به دور از هر پیچیدگی به کاربر خود اجازه خواهد داد، محاسبه مورد نظر را انجام دهد. هنگامی که پروژکتور در فاصله مشخصی از صفحه نمایش قرار دارد، از ماشین حساب پروژکتور برای محاسبه اندازه صفحه استفاده می‌شود. همانطور که پروژکتور را از صفحه یا دیوار دور می‌کنید، تصویر بزرگتر شده و هر چه پروژکتور را به صفحه یا دیوار نزدیک کنید، تصویر کوچک‌تر می‌شود. برای اینکه تصویر خود را به درستی بر روی صفحه قرار دهید، به یک ابزار ماشین حساب یا نمودار پرتابی نیاز دارید تا ابعاد اندازه تصویر را در فاصله پرتاب مربوطه به شما بگوید.

 1. برای محاسبه فاصله ویدیو پروژکتور از دیوار، ابتدا باید مدل دستگاه و برند آن را در سایت projectorcentral انتخاب نمایید.
 2. پس از انتخاب نام برند و مدل دستگاه، باید نحوه نصب (Mount) را مشخص کنید. دو گزینه مشاهده می‌کنید که سقفی (Ceiling) و قرار دادن پروژکتور بر روی میز یا قفسه (Floor) هستند و بسته به محیط نصب پروژکتور، گزینه صحیح را انتخاب کنید.
 3. در جلوی این بخش، گزینه Aspect ratio را خواهید دید که در آن باید تعیین کنید تصویر خروجی مورد نظر شما مربع است یا مستطیل که این نسبت تصویر با اعداد ۴:۳ و ۱۶:۹ بیان می‌شود.
 4. قسمت throw distance، فاصله پروژکتور تا صفحه نمایش مشخص می‌شود و در قسمت پایین آن image diagonal قطر تصویر با واحد اینچ قرار گرفته است. برای تعیین فاصله پروژکتور تا صفحه نمایش چندین واحد مختلف در جلوی آن درج شده است که بسته به اطلاعات خود می‌توانید آن را بر روی متر یا اینچ قرار دهید که به صورت دستی قابل تغییر است. جهت تعیین throw distance یا فاصله پرتاب برای جایی که باید پروژکتور خود را در اتاق قرار دهید، یک عدد اندازه گیری تصویر را در کادر مقدار Image Size وارد کنید و کلید Enter را روی صفحه کلید خود فشار دهید، یا نوار لغزنده اندازه تصویر را به جلو و عقب بکشید تا زمانی که یک عدد پیدا کنید
 5. در قسمت قطر تصویر یا image diagonal هم می‌توان قطر را به صورت دستی تغییر داد.
 6. در نهایت پس از اعمال این داده‌ها، نتیجه نهایی در قسمت Projection Distance به نمایش خواهد آمد.
 7. چنانچه پروژکتور شما دارای زوم است، در بخش Zoom Range هم می‌توانید آن را وارد کنید تا محاسبه شما دقیق‌تر انجام گیرد. نوار لغزنده Zoom Range در ماشین محاسبه به شما کمک خواهد کرد تا تغییرات ایجاد شده توسط لنز زوم را محاسبه کنید.

با کمک این سایت و تنها در عرض چند دقیقه قادر خواهید بود مناسب‌ترین فاصله ویدیو پروژکتور از صفحه نمایش را محاسبه کرده و از آن اطلاعات در نصب دستگاه کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • Price
 • Add to cart
 • Attributes
 • Additional information
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping
× واتساپ