دای تک

ویدئو پروژکتور نو بخرم یا دست دوم ؟ مقایسه پروژکتور نو و استوک

ویدئو پروژکتور نو یا دست دوم

در سال‌های گذشته شاهد محبوبیت پروژکتورها و تولید انواع مختلف پروژکتور در اندازه‌ها و با فناوری‌های مختلف بوده‌ایم. پروژکتور به همه افراد اجازه می‌دهد که با صرف کمترین هزینه، بزرگترین تصاویر را بر روی صفحه نمایش یا دیوار منزل خود نمایش دهند. اگر شما هم قصد دارید پروژکتور خریداری کنید شاید برای شما سوال ایجاد شود که ویدئو پروژکتور نو یا دست دوم ؟ کدام پروژکتور بهتر خواهد بود؟ در این مقاله قصد داریم به پاسخ این سوال بپردازیم.

انتخاب بین ویدئو پروژکتور نو یا دست دوم

ممکن است تحت شرایط خاصی به دلیل بودجه محدود، ناچار به خرید پروژکتور دست دوم شوید که این پروژکتورها در این شرایط بهترین انتخاب خواهند بود. علاوه بر آن گاهی اوقات قصد ندارید استفاده زیادی از پروژکتور داشته باشید، مانند شرایطی که یک پروژکتور دوم برای اتاق کار خود در منزل یا گاراژ نیاز دارید یا اینکه فرزند شما اصرار زیادی به خرید پروژکتور دارد اما بودجه کافی برای خرید یک پروژکتور نو با کیفیت بالا را ندارید. در هر کدام از این شرایط خرید پروژکتور دست دوم می‌تواند بهترین انتخاب باشد.

در فرآیند خرید پروژکتور دست دوم برخی از سوالات ممکن است در ذهن شما شکل بگیرند، مانند اینکه آیا خرید یک پروژکتور دست دوم ایده خوبی است یا خیر. به دلیل قیمت مناسب پروژکتور دست دوم، وسوسه انگیز است که بخواهید ارزان‌ترین / بهترین پیشنهاد را برای یک پروژکتور پیدا کنید یا حتی شاید قصد داشته باشید به جای خرید یک پروژکتور نو مدل پایین، یک پروژکتور مدل بالای دست دوم را خریداری نمایید اما این خرید مزایا و معایب خاص خود را دارد.

انتخاب بین ویدئو پروژکتور نو یا دست دوم

 آیا باید یک پروژکتور دست دوم بخرید؟

برای خرید پروژکتور استوک عواملی مانند عمر لامپ، نوع پروژکتور، قیمت و وضعیت گارانتی مهم‌ترین مواردی هستند که باید آن‌ها را در نظر بگیرید. طبیعتا شما پروژکتوری نمی‌خواهید که سریعا پس از خرید نیاز به تعویض لامپ پیداکند یا خراب شود. برای اینکه از ایجاد هزینه‌های بیشتر جلوگیری کنید، بهتر است از همان ابتدا همه نکات لازم را بررسی کرده و پروژکتوری ایده‌آل تهیه کنید.  پروژکتور دست دوم قیمتی بسیار مناسب‌تر از پروژکتورهای نو دارد و همین موضوع باعث می‌شود که خرید آن‌ها منطقی بنظر رسد. در ادامه چند عامل را بررسی می‌کنیم که به شما در انتخاب پروژکتور دست دوم کمک خواهند کرد.

مزایای خرید پروژکتور دست دوم

 • شما با صرف هزینه‌ای پایین می‌توانید یک پروژکتور داشته باشید.

معایب خرید پروژکتور دست دوم

 • اگر خراب شود، احتمالا گارانتی برای استفاده نخواهید داشت.
 • فناوری ساخت پروژکتور به سرعت در حال تغییر است، بنابراین پروژکتور شما به روز نخواهد بود.
 • تعویض منابع نوری می‌تواند هزینه زیادی در پی داشته باشد.
 • در برخی از مدل‌های خاص پروژکتور پیدا کردن قطعات جایگزین سخت است.

به نوع پروژکتور توجه کنید.

انواع مختلفی از پروژکتورها وجود دارد: DLP، LCD، .DLPهر کدام از این پروژکتوها طول عمر مشخصی داشته و از منبع متفاوتی برای روشنایی استفاده می‌کنند. پروژکتورهای لیرزی برای مدت زمان طولانی کار می‌کنند اما پروژکتورهای مبتنی بر فناوری LCD طول عمر محدودی دارند. زمانی که شما آن پروژکتور را از کسی که قبلاً مدتی از آن استفاده کرده خریداری کنید، احتمال اتمام منبع نور آن بیشتر است. پروژکتورهای DLP هزاران ساعت عمر دارند و اکثر پروژکتورهای سینمای خانگی DLP هستند، در نتیجه خرید آن‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند.

انواع پروژکتورهای موجود در بازار از لحاظ کارکرد

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که یک محصول را خریداری کرده و مشخصات آن با چیزی که انتظار داشتید متفاوت است. گاهی اوقات در این شرایط می‌توان آن محصول باز شده را پس فرستاد و مدل جدید سفارش داد. دسته‌ای از پروژکتورهای استوک شامل همین موارد می‌شوند؛ پروژکتورهایی که سالم هستند و استفاده زیادی از آن‌ها نشده است اما به دلیل باز شدن جعبه به عنوان پروژکتور دست دوم به فروش می‌رسد. البته قیمت این پروژکتورها بالاتر از پروژکتورهای کارکرده بوده و ارزان‌تر از پروژکتورهای نو است.

دسته دیگر از پروژکتورها شامل آن‌هایی است که یک قطعه آن خراب شده و تعمیری است. پروژکتورهای تعمیری معمولا با تعویض و تعمیر دوباره قابل استفاده هستند اما قیمت ‌بسیار مناسب‌تری نسبت به سایر پروژکتورها دارند. این بخش تعمیری می‌تواند هر چیزی باشد، از پیچ شل گرفته تا قسمتی از مادربرد. زمانی که شخصی یک پروژکتور را برمی‌گرداند، سازنده ممکن است آن را تعمیر کرده و با قیمت پایین‌تری دوباره بفروشد زیرا خریدار یک مدل جدید می‌خواهد.

بخش زیادی از پروژکتورهای دست دوم بازار هم شامل دستگاه‌هایی است که برای مدتی استفاده شده و به هر دلیلی آن را برای فروش قرار می‌دهند.

عمر لامپ، قیمت و سال تولید به یکدیگر مرتبط هستند

برای گارانتی یک پروژکتور سال فروش آن و مدت مشخصی برای آن در نظر می‌گیرند که معمولا بین ۲۴ تا ۴۸ ماه است. بهتر است پروژکتوری پیدا کنید که در زمان خرید (برای مدت بیش از ۹۰ روز) گارانتی داشته باشد. چنانچه پروژکتور گارانتی نداشت حتما مطمئن شوید که به درستی کار می‌کند.  هنگام خرید پروژکتور دست دوم بپرسید که آیا لامپ قبلاً تعویض شده است یا به زودی عمر آن به اتمام می‌رسد؟ این مدل چه زمانی ساخته شده است؟ پروژکتور چند بار نصب و جابجا شده است؟ پاسخ هر سوال در تصمیم شما برای خرید پروژکتور اثر گذار خواهد بود.

چگونه می‌توان متوجه شد که عمر فعلی لامپ در پروژکتور چقدر است؟

هیچ راه واقعی برای تشخیص میزان ساعات استفاده لامپ در پروژکتور وجود ندارد. لامپ پروژکتورهای DLP هزاران ساعت دوام می‌آورند، در حالی که لامپ های LCD طول عمر کمتری دارند. با بررسی سال ساخت یا سال فروش پروژکتور می‌توان تا حدودی تخمین زد که منبع نوری آن تا چند سال دیگر دوام دارد. برخی از مدل‌ها دارای تنظیماتی هستند که به شما اجازه می‌دهد تعداد ساعت‌های ضبط‌شده را هنگام روشن بودن مشاهده کنید.

به طور کلی خرید پروژکتور نو توصیه می‌شود یا دست دوم؟

اگر برای پرداخت هزینه مشکلی ندارید، پروژکتور نو گزینه مطمئن‌تری خواهد بود. اگر یک پروژکتور دست دوم خریداری کنید، ممکن است در مدت زمان کمی نیاز به تعمیر یا تعویض قطعاتی از آن داشته باشید و هزینه‌ای خرج آن شود اما اگر پروژکتور نو باشد تا سال‌ها نیازی به تعویض لامپ یا تعمیر قطعات پیدا نمی‌کنید و بدین شکل در هزینه‌های شما صرفه جویی خواهد شد. علاوه بر آن پروژکتورهای نو با جدیدترین فناوری‌ها ساخته شده‌اند اما ساخت پروژکتورهای دست دوم معمولا یه چهار یا پنج سال پیش برگشته و فناوری قدیمی دارند.

در حال حاضر پروژکتورهای نو قیمت مناسبی وجود دارند که با پرداخت هزینه معقولی به شما اجازه می‌دهند یک سینمای خانگی در منزل خود داشته باشید و یا در اداره و شرکت برای جلسات رسمی از پروژکتور استفاده نمایید.در مقاله راهنمای خرید ویدئو پروژکتور به طور کامل در مورد مزایای ویدئو پروژکتور نو توضیح داده ایم.

نکاتی برای خرید پروژکتور دست دوم

چنانچه با وجود نکات بالا هنوز هم تصمیم داشتید پروژکتور دست دوم خریداری کنید، نکات زیر به شما کمک خواهند کرد تا تصمیمی بهتر بگیرید.

 • احتمالاً گارانتی دریافت نخواهید کرد.

همانطور که اشاره شد مدت زمان گارانتی هر دستگاهی محدود است. اگر پروژکتور مورد نظر شما سه سال پیش خریداری شده باشد، دیگر گارانتی ندارد که بتوانید برای تعویض قطعات از آن استفاده نمایید.

 • فناوری پروژکتورها همیشه در حال تغییر است.

پروژکتور بازاری دارد که تقریبا هر شش ماه یکبار فناوری جدیدی را تجربه می‌کند و در صورت اثبات کارایی، در پروژکتورهای مختلفی آن فناوری را به کار می‌گیرند. چنانچه محصول قدیمی‌تری خریداری کنید، امکاناتی نظیر کاهش نویز، وزن پایین، اندازه کوچکتر و .. را نمی‌توانید با آن پروژکتور داشته باشید؛ ولی اگر پروژکتور شما تازه تولید شده باشد تمامی فناوری‌های روز دنیا در آن وجود خواهد داشت.

 • ممکن است نیاز به خرید یک لامپ جایگزین داشته باشید.

یکی از بزرگترین مشکلات در هنگام خرید پروژکتور دست دوم، لامپ آن است. لامپ‌ها در پروژکتورهای مدرن حداقل تا ۳۰۰۰۰ ساعت کار می‌کنند اما پروژکتورهای قدیمی ممکن است لامپی با طول عمر پایین‌تر داشته که بخش زیادی از آن استفاده شده باشد؛ در نتیجه شما مجبور هستید لامپ آن را تعویض کنید. لامپ‌ها می‌توانند به راحتی آسیب دیده و علاوه بر آن پروژکتورهایی که زیاد جابجا شده‌ یا در شرایط مرطوب، گرد و غبار، سرد، گرم یا دود استفاده شده‌اند، مستعد خرابی بیشتری هستند.

زمانی که یک پروژکتور استوک خریداری می‌کنید، هیچ تضمینی وجود نخواهد داشت که ماندگاری لامپ زیاد باشد زیرا شما دقیقا نمی‌دانید برای چه مدت و برای چه منظوری از پروژکتور استفاده شده است. زمانی که عمر لامپ به پایان می‌رسد، ممکن است تعویض آن برای شما گران تمام شد یا اصلا نتوانید لامپ مناسب را پیدا کنید زیرا تولید کننده دیگر آن مدل را به بازار عرضه نمی‌کند. معمولاً خرید یک پروژکتور جدید ارزان‌تر از هزینه خرید یک پروژکتور استوک + هزینه تعویض لامپ است.

نکاتی برای خرید پروژکتور دست دوم

 • تا وقتی از کارکرد صحیح پروژکتور مطلع نشدید، آن را نخرید.

هرگز یک پروژکتور دست دوم را بدون بررسی خریداری نکنید. پیش از خرید حتما پروژکتور را روشن کرده و تصویر آن را بررسی کنید. اگر قصد دارید از پروژکتور برای سینمای خانگی استفاده کنید، پروژکتور را در محیطی تاریک تست کنید تا کیفیت تصویر خروجی را مشاهده کنید.

 • بپرسید که پروژکتور قبلا برای چه منظوری استفاده شده است.

این نکته هم می‌تواند کمک زیادی به انتخاب بین مدل‌های مختلف پروژکتور دست دوم داشته باشد. سعی کنید از فروشنده اطلاعات کافی در مورد محل استفاده از پروژکتور و تعداد دفعات جابجایی آن بپرسید. برخی از پروژکتورها در مکان‌هایی استفاده شده‌اند که مشکلات زیادی را در آینده برای پروزکتور ایجاد خواهد کرد. به طور مثال اگر پروژکتور در معرض ارتعاشات صوتی یا دود و رطوبت قرار گیرد، دچار مشکل خواهد شد. البته لازم به ذکر است که پروژکتورهای DLP در برابر دود و رطوبت مقاومت بالایی داشته و معمولا مشکلی جدی در آن‌ها مشاهده نمی‌کنید.

 • ممکن است پروژکتور به خدمات و تعمیرات گران قیمت نیاز پیدا کند.

نکته دیگر این موضوع است که آیا پروژکتور نیاز به تعمیر دارد یا خیر. اگر گارانتی پروژکتور تمام شده باشد، خرید پروژکتور به صرفه نخواهد بود زیرا تعمیر برخی از مدل‌ها گران خواهد بود. بیشتر پروژکتورهای معیوب برای تعمیر به خود تولید کننده اصلی بازگردانده شوند زیرا به ندرت اتفاق می‌افتد که شخص دیگری تخصص لازم یا قطعات جایگزین را برای تعمیر صحیح آن‌ها داشته باشد.

آیا برای استفاده در فضای آزاد مناسب است؟

مهم‌ترین نکته در فرآیند خرید پروژکتور انتخاب محل نصب و نحوه استفاده از آن است. اگر قصد دارید پروژکتور را در جایی نصب کنید که فقط در تاریکی به تماشای فیلم بنشینید، پروژکتوری با شدت روشنایی زیر ۳۰۰۰ لومن کافی خواهد بود اما اگر قصد دارید از پروژکتور در محیط پر نوری مثل اتاق کار استفاده کنید، باید به دنبال پروژکتوری با شدت روشنایی بالای ۳۰۰۰ انسی لومن باشید. برای فضای باز معمولا پروژکتور ۳۰۰۰ انسی لومنی خواسته‌های شما را برآورده خواهد ساخت.

انواع پروژکتور دست دوم

پروژکتورها دارای انواع مختلفی بوده و هر روز نوع جدیدی از آن معرفی می‌شود اما به طور کلی ۳ نوع مختلف موجود است که قبل از خرید یک مدل استوک، بهتر است تفاوت بین آن‌ها را بدانید.

پروژکتورهای LCD

پروژکتورها LCD مدلی است که بیشتر بین پروژکتورهای دست دوم آن‌ها را مشاهده خواهید کرد. LCD مخفف “نمایشگر کریستال مایع” بوده و تصویری با کیفیت بالا در یک فضای کوچک ارائه می‌دهد. این پروژکتورها از RBG (قرمز، سبز، آبی) استفاده می‌کند و انتخابی مطمئن برای افرادی است که به دنبال خرید پروژکتور ارزان و قابل حمل هستند. به طور کلی اگر برای استفاده در یک محیط سر بسته به پروژکتور نیاز دارید، پروژکتورهای LCD انتخاب مطمئنی هستند اما اگر برای محیط بیرون از خانه به دنبال پروژکتور بوده، گزینه های بهتری هم وجود دارند.

پروژکتورهای LED

پروژکتورهای LED طول عمر بالایی داشته و معمولا هزینه نگهداری و تعمیر آن‌ها هم پایین است، به همین دلیل بهترین انتخاب برای پروژکتورهای دست دوم به شمار می‌روند. پروژکتورهای  LED تصویر روشن‌تری نسبت به پروژکتورهای LCD ارائه داده و انرژی کمتری مصرف می‌کنند اما دارای شدت روشنایی پایین‌تری نسبت به مدل‌های دیگر هستند.

پروژکتورهای DLP

اگر تصمیم دارید سینمای خود را در فضای بیرون منزل بر پا کنید، پروژکتورهای DLP نیازهای شما را برآورده خواهد ساخت. این پروژکتورها تصویری واضح ارائه داده و خروجی آن کیفیت بالایی دارد. پروژکتور DLP از میلیون‌ها آینه ریز استفاده و با کمک آن‌ها تصاویری دقیق و با کیفیت را بر روی صفحه نمایش نشان می‌دهد. این فناوری پیچیده‌تر از LCD است و به تولید تصاویری با کیفیت بالا کمک می‌رساند.

سخن پایانی : ویدئو پروژکتور نو یا دست دوم

سخن پایانی : ویدئو پروژکتور نو یا دست دوم

پروژکتورهای دست دوم به دلایل مختلفی وارد بازار خرید و فروش می‌شوند. ممکن است یک شرکت قصد ارتقا پروژکتورهای خود را داشته باشد یا شخصی دیگر نیازی به وجود پروژکتور در منزل نداشته باشد، در نتیجه تصمیم می‌گیرد آن را برای فروش در وب سایت‌ها قرار دهد. بنابراین برای خرید عجله نکنید، حتی اگر موفق شدید چیزی را پیدا کنید که به نظر دستگاه بسیار خوبی است، باز هم سرعت خود را کم کرده و اطلاعات لازم را بدست آورید.

اگر ویدئو پروژکتور نو یا دست دوم تبدیل به یک دغدغه برای شما شده است، لازم است با صرف کمی وقت اطلاعات کافی در مورد هر کدام را بدست آورده و با دیدی باز بهترین مدل ممکن را خریداری کنید. مهم‌ترین موضوعی که باید به آن توجه کنید طول عمر پروژکتور دست دوم است اما اگر پروژکتوری نو خریداری کنید، بدون شک مشکلات کمتری خواهید داشت و علاوه بر آن طول عمر پروژکتور هم بیشتر خواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× واتساپ